Peru Peru Zeme Inku - * ekoturistika, adrenalin, privatni tour...

Inca Reisen - privatni tour po celem Peru Peru Pe

Pruvodce po LimePříjezd a doprava


Nejpravděpodobněji se do Limy dostanete letadlem na mezinárodní letiště Jorge Chavez v provincii Callao, kde se taktéž nachází i mezinárodní přístav. Doprava z letiště je možná taxíky, které vás dopraví až do hotelu. Jakmile vylezete z letištní haly, tak se na vás vrhnou taxikáři a budou vám nabízet nejvýhodnější svezení právě jejich taxíkem. Rozumná cena z letiště do obchodní čtvrti Miraflores je 35 – 40 soles, cesta trvá kolem 40 minut, když není zácpa, a za stejnou cenu se dostanete i do historického centra města. Cesta trvá cca 30 minut.


Hlavní autobusové nádraží neexistuje, protože každá autobusová společnost má svou autobusovou stanici. Z Limy do ostatních provinčních měst mohu doporučit pouze dvě autobusové společnosti, a to společnost Cruz del Sur, která má své autobusové nádraží na Avenida Javier Prado 1109, La Victoria, Lima. Cesta z letiště sem trvá asi 20 minut a stejně dlouho dobu i ze čtvrti Miraflores. Další bezpečná společnost se jmenuje Oltursa a svoje autobusové nádraží má na Avenida Aramburu 1160, San Isidro.


Proč doporučuji právě tyto dvě společnosti? Dodržují rychlost, po každých čtyřech hodinách mění řidiče a jedou do cíle bez zastávek. Mají pohodlné autobusy i s lůžkovou úpravou. Další společnosti jsou například Flores, Ormeño...


Hromadná doprava, jak ji znáte z Evropy, se v Limě teprve vytváří. První autobusy společnosti Metropolitano projíždějí i mezi historickým centrem a obchodní čtvrtí Miraflores. Mají svůj vlastní pruh na silnici, a tak se vyhnou zácpě. Jinak je zde zaběhlé přepravovaní Colectivos. S těmito malými mikrobusy se dostanete všude, teda pokud se v jejich trase vyznáte. V Colectivos si dávejte pozor na své batohy, protože je tu dost kapsářů a "batohářů", ale to znáte i ze svých rodných měst. Taxíky jsou dalším typem finančně dostupné dopravy. Berte jen taxíky řádně označené, předem si domluvte cenu a zaplaťte až dojedete do cíle, protože je zde spousta černých taxikářů a ti nedodržují domluvenou cenu. V Limě je celkem  250.000 taxíku!


Orientace


Lima je hodně velké město, uvádí se, že zde žije až 11 milionů lidí (Celé Peru má 29,8 milionů obyvatel.). Založeno bylo také už dávno, a to 18. ledna 1535 pod názvem „Ciudad de los Reyes“, Město Králů. Podél Pacifiku má cca 100 km a na šířku cca 50 km.


Čtvrti, které můžete bez obavy navštívit, jsou Miraflores, San Isidro, San Miguel, kde je největší jihoamerická  ZOO, a Barranco. Historické centrum města navštivte pouze za světla. Přímo na Plaza Mayor a dva bloky kolem je to bezpečné, ale v dalších přilehlých ulicích si dávejte pozor nebo tam raději vůbec nechoďte.


obchodní čtvrti Miraflores najdete krásný park Kennedy, v San Isidro zase Golf park. V současné době se staví a už je i z části hotovo tzv. zelené pobřeží, Costa Verde, což je jakási soustava parků, v nichž je možno si zaběhat, zacvičit nebo se projít. Nevynechejte ani Parque de Amor, park lásky, s výhledem na Pacifik.


Nejexkluzivnější místa k bydlení jsou v San Isidro, Miraflores, San Miguel a Barranco. Kde určitě nebydlet je La Victoria.


Stravování


Peruánská kuchyně je jedna z nejchutnějších a nejrozmanitějších na světě.  Doporučit mohu restauraci mého jugoslávského kamaráda Miloše, kde dělá z mořských plodů a ryb národní peruánské jídlo „Sebiche“, u jehož konzumace budete mít „gurmánský orgasmus“. Dále dělá ryby, hovězí, vepřové i kuřecí maso na různé peruánské způsoby. Vždy má chlazené pivo. Jeho restaurace je na kolmé pěší uličce od Plaza Mayor naproti prezidentskému paláci  –  restaurant Amull`s Wraps, jiron Ucayali 135 – Cercado Lima.


Vyzkoušejte v Limě ale i další klasická peruánská jídla, například Sebiche, což jsou syrové ryby s limetkou a roccotem, pálivou krájenou paprikou, sladké bram bory kamote, drané kuřecí maso v omáčce aji z oranžových pikantních papriček - Aji de GallinaRoccoto Relleno – plněná roccoto paprika sekaným hovězím masem a zeleninou a k tomu jako přílohu zapečené brambory se sýrem s názvem pastel de papa. Nejznámější je asi cuy - smažené morče s bramborem. Nafocená peruánská jídla můžete vidět na osobních stránkách autora na www.peru.txt.cz.


Ubytování


Krásné ubytování najdete deset minut od letiště v tradičním rodinném penzionu se zahradou ve čtvrti San Miguel na adrese Casa Bianca, calle Santa Susana 185, Urbanisacion Pando 3ra etapa. Cena je kolem $ 35 USD za 2 lůžkový pokoj. Spousta hostelů, které vznikají a zanikají, jsou ve čtvrti Miraflores, zde najdete místo ke spaní od $ 10 USD. Luxusní hotely najdete také ve čtvrti Miraflores a San Isidro.


Noční život


Jedna z mála pivnic, kde točí pivo  v Peru, se jmenuje “La Rustica“. Točí se zde místní pivo Cristal a tuplák stoji cca 12 soles. La Rustica je na rohu Benavides a calle Pizzas naproti parku Kennedy  v Miraflores. O padesát metrů dále v calle Pizzas je Kubánský klub, kde si můžete zatancovat salsu. Jinak calle Pizzas je plná barů. Ve všední dny se zde prodává alkohol do 11 hodin večer. V pátek a v sobotu až do čtyř hodin ráno.


Nakupování


Velké nákupní centrum San Miguel najdete ve stejnojmenné čtvrti. Zajímavější je ale nákupní centrum zavěšené nad Pacifikem ve čtvrti Miraflores, které se jmenuje „Larco Mar“. Jockey Plaza v Surco je soustava několika hypermarketů. Tradiční výrobky nakoupíte v centru města dva bloky od Plaza Mayor v Santo Domingu.


Služby


Hlavní pošta je mezi plaza Mayor a řekou Rimac v centru města.


Budete-li mít zdravotní problémy, zavítejte do Klinika Mason de Sante, kterou najdete v Chorillos.


Abyste se ve městě zorientovali, navštivte některou z kabinek s informacemi pro turisty, kterých je mnoho na letišti Jorge Chavez a ve čtvrti Miraflores u parku Kennedy. V Limě také najdete speciální Policia de Turismo, což je policejní složka určená přímo pro turisty. Obvykle má bílé uniformy a hovoří anglicky.


Celé Peru je dobře pokryto telefonní sítí i internetem. Internet najdete především ve velkých městech, ale i na venkově. Problém se spojením můžete mít akorát v poušti, uvnitř džungle a na horách.


Co vidět


Museo do Oro – muzeum zlata a vojenských relikvií se nachází v Larco Mar na Miraflores a hlavní muzeum je na ulici Alonso Molina 1100, Monterico.


Výlety do okolí


Pachacamac – zříceniny předincké a incké kultury zasvěcené bohu Viracocha, cesta trvá asi 2 hodiny.


Na rozhraní čtvrti Miraflores a San Isidro se nachází pyramidy Huaca Pucllana, která je zhruba 1200 let stará. Patřila kultuře Wari. Hliněné pyramidy byly nalezeny před dvaceti lety, kdy se na tomto místě konal motokrosový závod, několik motorek se propadlo, a tak začal výzkum a z něj vyšly tyto pyramidy.


Kultura a svátky


18. ledna se slaví vznik Limy. Při té příležitosti město pořádá různé  programy od koncertů po ochutnávky jídel a večer ohňostroj.


Limský Oktoberfest se slaví 18. – 21. října na Estadio Munumental de Lima.


A v říjnu prochází městem i tzv. pochody věřících - Fiestas Señor do Los Milagros.


Další zajímavosti


Rozhodně při návštěvě Limy zavítejte do největší jihoamerické ZOO s názvem Parque de Las Leyendas ve čtvrti San Miguel. Najdete ji deset minut od letiště.


Od června 2011 je v Limě i nejvyšší socha Krista na světě „ El Cristo del Pacifico“, který je vyšší než v Riu a měří 37 metrů.


 

Autorem článku je Yarda Gruss, který již spoustu let žije v Peru. Provozuje tam vlastní cestovní kancelář. Více se o ní dozvíte na www.peru.txt.cz. Yarda vám také pravidelně a hlavně zasvěceně radí v diskuzích o Peru, které moderuje.

07.05.2012 21:22:08 | Autor: Yarda GrussKomentáře

1 komentářů:
  • 18.11. 13:09, bohus75

    snad jeste vyzkouset "salchipapu" v bufitku Super Rueda na ulici Jose Pardo...pokud nekdo zavita na Miraflores :-) k parku zamilovanych, parku s namornim majakem, potazmo k cele Costa Verde je to uz kousek...


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se